m

Bisou Atelier

  /  Bisou Atelier   /  14 ciekawostek na temat Walentynek
ciekawostki_walentynkowe

 

1. 14 LUTEGO – DLACZEGO AKURAT TEN DZIEŃ UZNAWANY JEST ZA ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH?  

Historia Walentynek została zapoczątkowana za panowania Klaudiusza Gockiego, w pogańskim Rzymie. W czasach, gdy w cesarstwie rzymskim prowadzone były liczne zamieszki i konflikty zbrojne, mężczyźni niechętnie wstępowali do wojska. Cesarz uznał, że powodem ich sprzeciwu jest niechęć do opuszczania narzeczonych i żon, dlatego kategorycznie zakazał zawierania sakramentu małżeństwa. Kapłan Walenty był tamtejszym orędownikiem zakochanych, który potajemnie pomagał Parom Młodym, udzielając im błogosławieństwa, za co, 14 lutego 269 roku, zapłacił życiem.

W IV wieku, Papież Gelazy I zastąpił pogańskie obchody, zwane Luperkaliami, świętem zakochanych – ku czci świętego męczennika Walentego. I tak od tamtej pory, 14-sty lutego, stał się dniem miłości obchodzonym do dziś.

2.  OD JAK DAWNA W POLSCE OBCHODZIMY WALENTYNKI?

Dzień zakochanych stał się popularny w naszym kraju dopiero w latach 90. Dziś święto to obchodzi się w Polsce tak samo hucznie jak w krajach zachodnich.


3. ILE WAŻYŁA NAJWIĘKSZA WALENTYNKA ŚWIATA?

Internetowy serwis randkowy match.com, złożył zamówienie na największą walentynkę świata w postaci czekoladowego serca. Została ono zaprojektowana przez Lluisa Morerę, a następnie wyprodukowana u znanego, hiszpańskiego producenta czekolady – Chocovic. Dzieło zostało zaprezentowano w Madrycie w dzień święta zakochanych, z jednoczesnym zapisem do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najcięższe” serce z czekolady, ważące ponad siedem ton! 


4. ILE KOSZTOWAŁA NAJDROŻSZA KARTKA WALENTYNKOWA?

Najdroższą w historii kartkę walentynkową wykonano na zamówienie miliardera – Arystoteles’a Onassis. Choć jej ceny wprost nie określono, jej koszt szacowano na około 300 tysięcy dolarów. Wykonana została z litego złota, na której widniało serce wysadzane diamentami i szafirami. Niestety kartka ta została już wręczona greckiej, śpiewaczce operowej – Marii Callas 😉


5. DLACZEGO CZERWIEŃ JEST KOLOREM MIŁOŚCI?

Czerwień jest jednym z „najpotężniejszych” i najintensywniejszych kolorów w naszym otoczeniu. Budzi ona skrajne emocje, które często utożsamiane są z uczuciem miłości. 
W 2008 roku, Andrew J. Elliot i Daniela Niesta – naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku, przeprowadzili badania, dotyczące wpływu czerwieni na odbieranie bodźców zewnętrznych przez człowieka. Okazało się, że kolor ten pozytywnie oddziałuje na wyobraźnię zarówno kobiet jak i mężczyzn. Informacje oznaczone kolorem czerwonym, były przez nich odbierane za bardziej atrakcyjne od pozostałych. 
Przyśpieszone bicie serca, uwodzicielski kolor ust i pięknie pachnące róże to bodźce, które mają na celu oddziaływać na naszą podświadomość, a także pobudzać organizm do wytwarzania endorfin. Dlatego też nieprzypadkowo czerwień stała się symbolem kojarzonym z namiętnym dniem Kupidyna. 😉


6. GDZIE WYBRZMIAŁO, NAJLICZNIEJSZE ” YES I DO” ?

14 lutego 2001 roku, w pobliżu wyspy Koh Kradan w południowej Tajlandii, na głębokości dziesięciu metrów, odbyło się największe „podwodne małżeństwo”. Brały w nim udział 34 pary z 22 krajów świata!


7. W JAKIM KRAJU – 14 LUTEGO – OBCHODZONE JEST ŚWIĘTO WINA? 

Pomimo tego, że w Polsce wzrasta popularność celebrowania walentynkowych chwil winem, to właśnie na Bałkanach, 14 lutego obchodzi się prawdziwe święto Trifuna – opiekuna wina i zielarzy. Dlatego zamiast częstować się czekoladkami w Macedonii, Bułgarii, Czarnogórze czy Serbii, Bałkańczycy od rana popiją wino. Wiem… też się rozmarzyłam 😉

8. ILE MAŁŻEŃSTW ZAWARTYCH ZOSTAŁO W WALENTYNKI NA PRZESTRZENI OSTATNICH KILKU LAT?

Zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego, liczba małżeństw zawierana w Polsce dnia 14 lutego, prezentuje się następująco: 
– 2018 roku – 137
– 2017 roku – 161
– 2016 roku – 29
– 2015 roku – 2599
– 2014 roku – 489

9. CZY PRZYSŁOWIE „PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA” – JEST CIĄGLE AKTUALNE? 

Na podstawie statystyk opublikowanych przez Mastercard, najpopularniejszym „wydatkiem” zakochanych nadal pozostaje kolacja w restauracji. Zakochani najczęściej wybierają romantyczną kolację przy świecach, z klimatyczną muzyką w tle i pobudzającym zmysły wystrojem lokalu.


10. RANKING PREZENTÓW WALENTYNKOWYCH – NA CO POLACY WYDAJĄ NAJCHĘTNIEJ?

Pomimo rozwoju technologicznego, analiza Mastercard Love Index potwierdza zaskakujący fakt, że w latach 2017-2019 kartki walentynkowe ciągle były popularnym prezentem wśród zakochanych!
„W ciągu roku wydatki na ich zakup wzrosły o 12%. Kartka zdaje się jednak być wyłącznie dodatkiem do głównej niespodzianki. Aż o 113% wzrosły bowiem wydatki na kwiaty, w porównaniu do roku 2018.” Więcej wydajemy również na biżuterię. W ciągu dwóch lat wydatki na ten cel wzrosły o 34%.

Dużą popularnością cieszą się również prezenty niematerialne, takie jak:

  • romantyczna kolacja w restauracji,
  • wyjazd we dwoje,
  • pobyt w hotelu, spa.


11. „ZARĘCZYNKI”?

Walentynki to piąty pod względem popularności dzień zaręczyn. Należy przyznać, że otrzymanie pierścionka z pewnością przebije pudełko czekoladek lub bukiet czerwonych róż. 😉 W końcu co może być lepszym prezentem niż nowy, błyszczący pierścionek zaręczynowy? 


12. ILE POLACY WYDAJĄ NA WALENTYNKI?

Najnowsza edycja badania Mastercard Love Index przedstawia statystyki obrazujące zwyczaje zakupowe konsumentów w latach 2017-2019. W ciągu dwóch lat wydatki wzrosły aż o 63%! Korzystając z kart kredytowych w latach 2017-2019 zapłacono za zakupy związane ze świętem zakochanych łącznie 259 mln zł. Wskaźniki zostały obliczane na podstawie dokonanych transakcji w okresie pomiędzy 11 a 14 lutego. Wychodzi na to, że to święto jest dla nas bezcenne. 😉

13. CZY WSZYSCY ZAKOCHANI CHĘTNIE OBCHODZĄ DZIEŃ ŚW. WALENTEGO?

Walentynki mogą nie być tak ważne dla Twojego partnera, jak myślisz. Około 30% kobiet w związkach uważa, że ​​święta te są zbytnio skomercjalizowane i przereklamowane.

14. JAKIE MIEJSCA ŚWIATA UZNAWANE SĄ ZA NAJBARDZIEJ „OBCIĄŻONE UCZUCIOWO”?

– Most Hohenzollernów, Niemcy
Szacuje się, że na stuletnim moście Hohenzollernbrücke wisi około 16 ton kolorowych kłódek.

– Droga Miłości (Via dell’Amore), Włochy
Słynna Droga Miłości, to na niej zakochani zostawiają nie tylko kłódki ze swymi wyrytymi imionami, ale także miłosne wyznania, które zdobią ściany skał oraz wszelkich dostępnych powierzchni.

– Shoreditch, Londyn, Wielka Brytania
Zwyczaj przypinania kłódek przez zakochane pary dotarł do Londynu kilka lat temu. Jednym z miejsc, w którym po raz pierwszy zaczęły się pojawiać, nie był tym razem most, lecz ogrodzenie w pobliżu stacji Shoreditch, we wschodniej części stolicy Wielkiej Brytanii.

–  Pont des Arts, Paryż, Francja
Pont des Arts, czyli Most Artystów – prawdopodobnie najbardziej obciążony „uczuciowo” most na świecie! W roku 2014 z powodu nadmiaru zawieszonych na nim kłódek część mostu urwała się, a on sam na jakiś czas został zamknięty. Z uwagi na ten fakt władze Paryża nakazały umieszczenie na nim tablic z napisem „Make love not love locks”. 

– Most Tumski, Wrocław, Polska
W Polsce popularnym miejscem przypinania kłódek na znak dozgonnej miłości jest zabytkowy Most Tumski we Wrocławiu. Ze względu na miejską legendę, mówiącą że czekający na nim odnajdą swoją miłość, nazywany bywa również Mostem Zakochanych. Według owej legendy najpierw trzeba pójść do katedry i pomodlić się w tej intencji. Następnie należy pogłaskać po głowie posągowego lwa, który strzeże wejścia do świątyni, a na końcu pozostaje jedynie czekać na moście miłości – tylko nie wszyscy na raz, pamiętajmy o obciążeniach… 😉

Napisz komentarz

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Close

Dbałość o każdy szczegół sprawi, że ten wyjątkowy dzień stanie się dla Was urzeczywistnieniem marzeń.

Instagram

@bisouatelier.weddings

Media społecznościowe

angelika.cisek@bisouatelier.pl